Niezbędnik historyczny

Długo oczekiwany „Niezbędnik Historyczny Lewicy” jest już w zasięgu ręki nie tylko w wersji papierowej, ale także elektronicznej. Dostęp do elektronicznej wersji publikacji możliwy jest już od dziś na stronie internetowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wczoraj w Warszawie zaprezentowano papierową wersję Niezbędnika Historycznego Lewicy. Dziś dostępna jest już jego wersja elektroniczna. W „Niezbędniku” opracowanym przy Centrum Ignacego Daszyńskiego poruszono między innymi tematy dotyczące reformy rolnej, zagospodarowania Ziem Zachodnich czy likwidacji analfabetyzmu. W podręczniku znajdują się także informacje dotyczące II wojny światowej. Sojusz staje w nim również w obronie PRL.

Obserwujemy zjawisko, iż w miarę budowania III RP coraz więcej pieniędzy i środków obecne władze przeznaczają na proces zohydzania Polski Ludowej i nie tylko, ale także promowania własnej historii. Legitymizacja III RP następuje za pomocą legitymizacji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – powiedział szef SLD.

My widzimy niewątpliwe wady i zalety zarówno II RP, PRL, jak i III RP. Wiele rzeczy z epoki PRL należy zapisać po stronie pozytywnych faktów. My domagamy się obiektywnego podejścia do naszej historii. Ponieważ władze dostarczają nam dowodów, że będą używać polityki historycznej do walki politycznej, to my tę rękawicę podniesiemy – dodał Miller.

Cieszę się z tej inicjatywy i deklaruję, że będziemy sprzyjać kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciom. Mają one dostarczyć wiedzę, nawet jeśli jest to wiedza syntetyzowana – powiedział.

Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD jest zdania, że przygotowane wydawnictwo powinno być dobrym drogowskazem, dla tych, którzy z perspektywy ostatnich lat czują się zawiedzeni tym, że historia w Polsce miała kolor polskiej prawicy. Nie bez powodów podręcznik ma takie, a nie inne wymiary. Ta forma publikacji jest dla wszystkich tych, którzy chcą się posiłkować rzetelną wiedzą, zebraną w przystępną formę. Gawkowski odniósł się też do historii. Jesteśmy to winni setkom tysięcy, a może milionom bezimiennym obywateli, którzy walczyli o Polskę. Teraz lewica często nie może się cieszyć się patriotyzmem. To lewica w okresie II RP stawiała na równość i modernizację. Pokazywała na swoich sztandarach te hasła bez obaw. Bez względu na głosy komentatorów będziemy dumni, że lewica potrafi mówić o swoich osiągnięciach i tych właśnie hasłach. Historia lewicy, to historia Polski – dodał Sekretarz Generalny.

Główny inicjator „Niezbędnika” Bartosz Machalica powiedział, że  książka powstała  z przekonania osób, które uważają, że lewica nie ma za co przepraszać. – Lewica miała wiele ciekawych kart do pokazania. Autor odniósł się też do sytuacji czasów dzisiejszych – My nie zgadzamy się z tezą Donalda Tuska, że II Wojna Światowa skończyła się w 1989 roku stąd rozpoczęliśmy swoją pracę już we wrześniu 2011 roku. Nie jest to skrypt dla maturzystów, nie jest to zarys podręcznika historii. To próba naszej interpretacji historii. Postanowiliśmy dodać biel tam gdzie dominowała czerń i szarość. Tam gdzie było wybielanie postanowiliśmy dodać nieco ciemnych kolorów – powiedział  Machalica.

Dodaj komentarz