Archiwum z miesiąca Luty 2013

Uchwalenie na szczycie w Brukseli budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020

Uchwalenie na szczycie w Brukseli budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w wysokości 960 mld euro, to bez wątpienia WSPÓLNY SUKCES przywódców najbardziej zaawansowanej w skali świata struktury integracyjnej. Ale niczego on jeszcze nie przesądza i niczego nie zamyka, a więc NIE da się w tym przypadku zastosować starorzymskiej formuły Finis coronat opus („Koniec wieńczy dzieło”). Stanowi on jednak niezbędny krok do kontynuowania procesów zapoczątkowanych Planem Schumana, powstaniem Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz podpisaniem Traktatów Rzymskich w 1957 r. Ponadto, mimo szeregu wątpliwości – odnoszących się m.in. do trwającego kryzysu i zapowiedzi premiera Camerona zorganizowania za kilka lat referendum ws. obecności Wielkiej Brytanii w UE – to silny cios wymierzony w eurosceptyków. A oni od zarania byli i są obecni. Jednym z najbardziej znanych był np. gen. de Gaulle twierdzący przecież, że „Sen o zjednoczonej Europie nie ma szans na realizację, bo z twardych jajek nie da się zrobić omletu”. Otóż ten omlet od dawna JUŻ JEST, nawet jeżeli od czasu do czasu nie wszystkim jednakowo smakuje.

Czytaj dalej

List do marszałek Sejmu Ewy Kopacz

Przedstawicielki stowarzyszenia Sejmik Kobiet Lewicy skierowały list do marszałek Sejmu Ewy Kopacz w związku z seksistowskimi sformułowaniami pojawiającymi się w debacie politycznej. Zaapelowały też do Janusza Palikota, by przeprosił wicemarszałek Wandę Nowicką.

Panie pośle, trzeba przeprosić Wandę Nowicką. Ta cała sytuacja daje zły obraz sceny politycznej, szkodzi wszystkim, a Ruchowi Palikota szkodzi najbardziej – apelowała wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn. To reakcja na słowa Palikota o Nowickiej, jakoby miał ją „zastraszać”. „Czytając to podświadomie, czyli psychoanalitycznie, być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną. Ja nie jestem typem człowieka, który się do takiej roboty nadaje” – mówił Palikot w TVN24.

Czytaj dalej

O dochodach z fotoradarów

Pieniądze z dochodów z fotoradarów zasilają Krajowy Fundusz Drogowy – to zakłada projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym przygotowany przez SLD. Oprócz tego projekt ustala minimalną odległość, w jakiej względem siebie powinny stać fotoradary.

Proponujemy, aby wszystkie środki z funduszy i z radarów trafiały do Krajowego Funduszu Drogowego  i byłyby przeznaczane na budowę dróg krajowych – tłumaczył idee projektu były poseł Sojuszu Wiesław Szczepański. Podkreślil, że projekt ma również na celu uporządkowanie ustawienia fotoradarów.

Czytaj dalej

Niech inni oszczędzają tylko nie my…

W samorządowej  kampanii wyborczej 2010 gołdapski SLD zwracał uwagę na pogarszający się stan finansów gminy – wzrastało zadłużenie. Burmistrz Marek Miros zaprzeczył tym twierdzeniom w Radio 5 mówiąc, że dług gminy w stosunku do dochodów wynosił 37% i  kondycja finansowa gminy jest dobra. Nagle po wyborach władze miasta postanowiły, że trzeba oszczędzać, a właściwie ciąć wydatki, o czym wcześniej nie było mowy. Czy to jest wiarygodne? Na sesji Rady Miejskiej 29 stycznia 2013 r czterech radnych szukało oszczędności na polu swej samorządowej pracy. Zaproponowano zmniejszenie liczby komisji działających w Radzie Miejskiej, ponieważ i tak odbywają one wspólne posiedzenia. Będzie wtedy mniej przewodniczących i wiceprzewodniczących, będą oszczędności.

Czytaj dalej