Archiwum z miesiąca kwiecień 2011

Słowo o Fladze

Od kilku lat 2 maja obchodzimy  Dzień Flagi Rzeczypospolitej, święto ustanowione  Ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004.  Spotkałem się z poglądem, że data ta została wybrana z dwóch powodów historycznych:

– 2 maja 1945 o godzinie szóstej rano żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało – czerwony sztandar na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

–  w okresie PRL, w tym dniu nakazywano zdejmowanie flag narodowych (po Święcie Pracy) aby nie wisiały w dniu następnym tj. w dniu nieuznawanego wówczas święta Konstytucji.

Przytaczam te fakty, ale nie znalazłem żadnego opracowania naukowego potwierdzającego, że to właśnie te powody zdecydowały o wyborze dnia święta.  Być może tak było.  Zostawiam te rozważania  badaczom dziejów najnowszych.   W przeddzień tego pięknego święta   zadałem sobie pytanie, czy wszyscy mamy choćby podstawową wiedzę o historii naszych najświętszych barw. Kilka słów na ten temat.

Po raz pierwszy,  o bieli i czerwieni jako barwach narodowych zaczęto mówić w pierwszą rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji – 3 maja 1792 roku. Świętujący  w ten dzień polscy patrioci  mieli na sobie szarfy w kolorach białym i czerwonym , które to barwy nawiązywały do herbu Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonym tle. Przy czym, w tamtym okresie nie było dokumentu, który by to prawnie regulował. Oficjalnie po raz pierwszy, biel i czerwień uznano  za barwy narodowe  podczas trwania Powstania Listopadowego, w  Uchwale Sejmu z 7 lutego 1831 roku i ich genealogia była inna. Posłowie uchwalili:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:
Artykuł 1.
Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2.
Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Z uchwały wynika, że kolory biały i czerwony zawdzięczamy unii polsko –  litewskiej , kiedy to polski Biały Orzeł i Litewska Pogoń (biały rycerz na koniu) połączyły się z czerwienią występującą jako tło obu herbów, tworząc jedno państwo na wiele, wiele lat.   Czyż te działania naszych przodków nie były pierwowzorem dla pokojowo  dziś zjednoczonej Unii Europejskiej? Warto o tym pamiętać teraz, kiedy  oba nasze kraje są członkami wielkiej rodziny europejskiej.

Kiedy po okresie niewoli nasz kraj wybił się na niepodległość w naszym prawodawstwie  były  kolejne regulacje prawne dotyczące barw Rzeczypospolitej Polskiej . Najpierw Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku „O godle i barwach Rzeczypospolitej Polskiej”,  potem Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 „O barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”, aż w końcu  Ustawa z dnia 20 lutego 2004 „O zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wszyscy wiemy, jak wygląda nasza flaga, ot,  dwie sztuki płótna w dwóch kolorach, połączone ze sobą. Biały –  na górze, czerwony  – na dole.  Nie wszyscy z nas wiedzą jednak, jak  flaga ta powinna wyglądać zgodnie z przepisami. Nie zaszkodzi przytoczyć, choćby dla  patriotycznej edukacji naszej  młodzieży.   Nasza flaga to prostokąt o proporcjach boków 5:8 podzielony na dwa poziome pasy – biały górny i czerwony u dołu. Zapisana jest obowiązująca odcień bieli polskiej flagi państwowej, w przestrzeni barw RGB, 233,232,231 (#E9E8E7 – w zapisie szesnastkowym). Odcień czerwieni to – 212,33,61 (#D4213D – w zapisie szesnastkowym). Dopuszczalne jest także  wieszanie flagi narodowej pionowo. W takim przypadku kolor biały musi znajdować się po lewej stronie.

Święto Flagi Rzeczypospolitej obchodzić będziemy już za kilka dni. Pokażmy wszyscy  Czym jest dla nas Flaga, nie wstydźmy się powiedzieć,  że  jest to znak  dla nas wszystkich najświętszy, pokażmy że jesteśmy patriotami. Okres pokoju nie wymaga od nas poświęcenia na polach bitew, nie wymaga cierpień więziennych za przekonania, nie zmusza nas do heroicznych czynów w obronie  zagrożonej Ojczyzny. Wymaga jednak byśmy szanowali   sprawy każdemu Polakowi święte, byśmy  pamiętali, spod jakiego Znaku jesteśmy. Okażmy ten szacunek, wywieśmy flagę.

Życzenia świąteczne

zyczenia swiateczne

Witamy na stronie gołdapskiego SLD

Witam Państwa!

Pragnę poinformować, że jednym z głównych powodów uruchomienia strony internetowej powiatowego  Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest chęć nawiązania jeszcze bliższych kontaktów ze społeczeństwem, poprzez informowanie go o bieżącej działalności partii, jak również udzielanie, w miarę kompetencji i możliwości, odpowiedzi na nurtujące pytania. Będzie to również miejsce do Waszej krytyki naszych działań, przed którą absolutnie  nie uciekamy.

W Polsce Sojusz Lewicy Demokratycznej powstał w 1999 r. W tym samym roku w Gołdapi zawiązało się podstawowe ogniwo partii – powiatowe koło SLD.

Nadrzędną wartością SLD jest godność człowieka, sprawiedliwość społeczna oraz solidarność ludzi pracy. Za swą powinność uważamy umacnianie niepodległości, obronę jej suwerenności
i porządku prawnego. SLD opowiada się za wolnością sumienia i wyznania, tolerancją światopoglądową i świeckością państwa, równym statusem kobiet i mężczyzn oraz poszanowaniem odrębności etnicznych, narodowościowych, kulturowych i orientacji seksualnych. Podstawą prawną działalności Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest STATUT.

Wybory do władz partii odbywają się w sposób demokratyczny. Przewodniczący Rady Powiatowej wybierany jest przez ogół członków co 4 lata. Pierwszym Przewodniczącym Rady Powiatowej SLD w Gołdapi był nieżyjący już nauczyciel gołdapskiego LO Zbigniew Kaniewski. Obecnie funkcję tą pełni Ewa Jankowska, która jest też członkiem władz krajowych SLD. Podstawowym ogniwem gołdapskiej organizacji są koła działające w mieście, w Baniach Mazurskich oraz w Dubeninkach. Członkowie tych kół wywodzą się z różnych środowisk i stanowią przekrój całego  naszego społeczeństwa.

Naszą siedzibą jest biuro Posła na Sejm, prof. Tadeusza Iwińskiego, zlokalizowane przy ul. Pl. Zwycięstwa 7/1, które czynne jest w poniedziałki i czwartki, w godzinach  9.00-12.00.

Staramy się brać czynny udział w życiu naszego miasta, powiatu i kraju. W wyborach samorządowych i parlamentarnych wystawialiśmy własnych kandydatów na radnych i posłów. Nasi radni pełnią dyżury w biurze SLD w pierwszy i trzeci piątek miesiąca w godz. 16.00-18.00.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania naszego biura w sprawach życia codziennego, jak również politycznego. Zachęcamy do zapoznania się ze Statutem SLD, a jeśli kogoś przekonują nasze poglądy to zapraszamy w szeregi tej partii. Przy czym, chcemy podkreślić, że człowiek Lewicy to nie tylko członek partii, to również jej sympatyk. Tacy ludzie są z nami i ich zdanie jest dla nas bardzo ważne. Współpracujemy również ze związkami i organizacjami działającymi w mieście, z którymi często realizujemy wspólne zadania.  Na swojej stronie chcemy na bieżąco informować Państwa o działalności SLD w kraju, województwie oraz w naszym powiecie.

Zaglądajcie do nas.