Archiwum z miesiąca wrzesień 2013

Propozycje Sojuszu na walkę z bezrobociem wśród młodych

Pilne odmrożenie środków z Funduszu Pracy i przeznaczenie ich na aktywizację bezrobotnych; „ozusowanie”  umów śmieciowych oraz likwidacja bezpłatnych staży – to część propozycji Sojuszu na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Dziś pieniądze z Funduszu Pracy są zamrożone. SLD wielokrotnie apelował do ministra finansów Jacka Rostowskiego o ich uruchomienie. Bezskutecznie.

Czytaj dalej

Prezentacje programowe SLD

Sojusz Lewicy Demokratycznej ma program pasujący do koalicji praktycznie z każdą partią, choć najwięcej łączy go z PiS.

Po sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej SLD na stronach internetowych tej partii pojawiły się „Prezentacje programowe SLD”. To dorobek debat programowych organizowanych od 2012 r. Diagnoza jest surowa: mamy recesję (choć według premiera w tym roku będziemy mieć 1,5-proc. wzrost) i rosnące bezrobocie. Gdy SLD zacznie rządzić, gospodarka ruszy z kopyta – w tempie 5 proc., a po czterech latach – nawet 7 proc., powstanie co najmniej 1,5-2 mln nowych miejsc pracy.

Czytaj dalej

SLD – tezy do planowanych przez rząd zmian w OFE

– nie zaakceptujemy wariantu, który zakłada utrzymywanie środków w OFE wbrew woli oszczędzających. Dla nas najważniejsza jest wolność wyboru. Jeśli ktoś chce wyjść z OFE, należy mu to bezwzględnie umożliwić

– nie zaakceptujemy wariantu, w którym dochodzi tylko do anulowania zobowiązań państwa wobec OFE (przejęcie i anulowanie obligacji). To za mało, ponieważ tylko na chwilę poprawia wskaźniki zadłużenia – ale nadal nie daje gwarancji likwidacji patologii OFE w części „akcyjnej” (tego złego zarządzania, nadmiernych kosztów, dziwnych przepływów finansowych) .

– zasada suwaka i 10 lat na przechodzenie do ZUS to tolerowanie patologii OFE przez 10 lat. Absolutnie jesteśmy przeciw

– nie zaakceptujemy wariantu, w którym środki z OFE trafiają do jakiegoś ogólnego worka w ZUS. Tym bardziej, że to oznaczałoby katastrofę na giełdzie (spieniężenie akcji itp.)

– uważamy, że przejętymi aktywami powinien zarządzać fundusz (taki, jak FRD) i spieniężać je wg znanego wcześniej i zapisanego ustawowo algorytmu np. 3% rocznie (dając pewność efektywności i zysku – przy jednoczesnym minimalnym wpływie na sytuację na giełdzie)

– dla osób, które chcą pozostać w OFE – mogą to zrobić, ale państwo nie powinno gwarantować im emerytur poza kwotą minimalną (takim zasiłkiem alimentacyjnym). Jeśli ktoś czuje przywiązanie do hazardu i pomimo tych wszystkich negatywnych opinii o OFE chce w tym tkwić – to jego sprawa, ale budżet nie powinien w tym uczestniczyć

Czytaj dalej

Cięcia na obronę szkodzą polskiemu bezpieczeństwu

Posłowie SLD skrytykowali pozytywne zaopiniowanie przez sejmową komisję obrony narodowej projektu nowelizacji budżetu części dotyczącej wydatków obronnych. Cięcia w tym zakresie szkodzą polskiemu bezpieczeństwu – alarmują posłowie Sojuszu.

Czytaj dalej