Płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku o co najmniej 117 złotych

Podwyżka jest gwarantowana przepisami i wynika z prognoz makroekonomicznych dotyczących przyszłorocznego budżetu.

Tak duży wzrost to skutek niedoszacowania inflacji w zeszłym roku – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP. Pracodawcy uważają, że gwarantowana przepisami podwyżka jest wystarczająca.

 

Komentarz SLD:

Płaca minimalna powinna już dziś wynosić 2500 zł brutto.

Owoce wzrostu muszą być dzielone sprawiedliwie, dlatego też powiążemy płacę minimalną z szeregiem innych świadczeń wypłacanych przez państwo:

– najniższą emeryturą;

– najniższą rentą, w tym i rentą socjalną wypłacaną osobom niepełnosprawnym.

Kwota wolna od podatku również zostanie powiązana z płacą minimalną, co w przypadku płacy 2500 zł brutto – oznaczałoby, iż wyniosłaby ona 30 000 zł rocznie.

W tym wypadku emeryci i renciści oraz pracownicy z minimalnym wynagrodzeniem nie zapłaciliby podatku PIT, ponieważ ich płaca byłaby równa płacy minimalnej.

 

SLD: Aleksander Kwaśniewski na czele Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 – Minione stulecie wymaga od nas poważnego zastanowienia się nad sukcesami i błędami lewicy. Stać nas na to, aby nie polerować i nie przekłamywać naszej przeszłości i niech takie myślenie będzie podstawą ruchu, ku pluralizmowi, wolnościowym tradycjom i praworządności – mówiła Danuta Waniek podczas inauguracji Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 7 maja 2018 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

– W Społecznym Komitecie Lewicy znajduje się ponad 150 osób. Są to naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dziennikarze ,politycy, samorządowcy i związkowcy. Wspólnie chcemy przyszłości, w której zostaną zrealizowane podstawowe postulaty lewicy – podsumował Krzysztof Janik, który wraz z Danutą Waniek był motorem napędowym tego wydarzenia.

– Polska jest dziś w swoistym obłędzie tzw. polityki historycznej. Albo mamy historię i prawdę, albo politykę, czyli rodzaj wykorzystywania faktów dla pewnego celu politycznego – mówił Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP, który poprzez aklamację został wybrany przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Komitet będzie organizował obchody 100-lecia niepodległości Polski, tak aby wkład lewicy w odbudowę państwowości naszego kraju, w walkę z niemieckim okupantem, odbudowę po wojennych zniszczeniach, czasy PRL oraz pokojową transformację ustrojową ocenić obiektywnie. W tym celu organizowane będą konferencje komentowane będą niezgodności historyczne autorstwa obozu rządzącego, czy też zostanie odsłonięty pomnik Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz