Zjednoczona Lewica ma program i idzie po zwycięstwo!

Maksimum optymizmu, zero populizmu – Zjednoczona Lewica na konwencji programowej przedstawiła wizję Polski nowoczesnej, kraju równych praw i równych szans.

W niedzielę 13 września w Forcie Sokolnickiego na warszawskim Żoliborzu koalicja Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zorganizowała konwencję, na której zaprezentowała program na wybory. Polacy nie są więcej skazani na alternatywę PO-PiS – mówili politycy.

Program: godna płaca, służba zdrowia, świeckie państwo

Program koalicji postuluje m.in. podniesienie płacy minimalnej do 2,5 tys. zł, likwidację bezpłatnych staży, podwyżki emerytury o 200 zł, podatek od transakcji finansowych, przywrócenie 40-procentowej stawki PIT dla najbogatszych i obniżkę VAT do 2019 r. do 21 proc.

– Godna praca to płaca opłacona. Zlikwidujemy bezpłatne staże, umowy śmieciowe i stworzymy nowe miejsca pracy. Według naszego projektu za pierwsze i drugie miejsce pracy pracownika pracodawca będzie zwolniony z opłat ZUS przez 18 miesięcy. Stworzymy w ten sposób 150 tys. nowych miejsc pracy – zapowiedziała Barbara Nowacka (TR)

Zjednoczona Lewica chce również wcześniejszego wieku emerytalnego i wyższych nakładów na opiekę zdrowotną. – Nie pozwolimy nikomu umierać w kolejce do lekarza, na to nie stać państwa polskiego – mówił Krzysztof Gawkowski (SLD), podkreślając, że finansowanie służby zdrowia powinno być zwiększone. – To powinien być co najmniej 7-procentowy udział w PKB – powiedział.

Koalicja lewicy opowiada się za świeckim państwem, w tym za wyprowadzeniem lekcji religii ze szkół oraz zaprzestania finansowania Kościoła katolickiego z budżetu państwa. – Rozdział sacrum od profanum to konieczność w demokracji – mówiła Nowacka. Podkreślała też, że Polacy chcą wprowadzenia związków partnerskich i ZL spełni ich oczekiwania.

Solidarni z uchodźcami

Zjednoczona Lewica wspiera także ideę udzielenia schronienia uchodźcom z Afryki i Bliskiego Wschodu. – Chcemy być solidarni z UE i z tymi, którzy na granicy Unii dziś proszą o pomoc – mówiła Nowacka. – Jako Zieloni popieramy obowiązkowe kwoty dla uchodźców. To test dla solidarności europejskiej i dobra zmiana dla Polski – dodał przewodniczący Zielonych Adam Ostolski.

Ratunek przez PiS i pożarem

Leszek Miller i Janusz Palikot przekonywali, że tylko koalicja ich partii daje nadzieję na normalne rządy w Polsce. – Drodzy rodacy, nie jesteście skazani na PO i PiS, na te same twarze, macie realną alternatywę – to Zjednoczona Lewica, my jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę – mówił podczas konwencji Miller. Palikot przekonywał również, że tylko Zjednoczona Lewica gwarantuje, że PiS nie będzie rządził samodzielnie. – To realny wybór – albo cyrk i ściemy Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło, albo pożar w burdelu Kukiza i Platformy Obywatelskiej albo normalne rządy Zjednoczonej Lewicy – oświadczył.

Tylko my mówimy o ważnych sprawach

Zjednoczona Lewica udowadniała też, że jako jedyna siła polityczna zajmuje się takimi sprawami jak zrównoważony rozwój, dobrobyt zwierząt, czy prawa człowieka. – Tylko my mówimy o odnawialnych źródłach energii i transformacji energetycznej. W naszym programie jest też i ochrona środowiska i prawa zwierząt. Mamy dobrą energię, z którą idziemy do parlamentu – powiedziała szefowa Zielonych Małgorzata Tracz.

Po części politycznej konwencji punkty programowe zostały omówione na sześciu panelach dyskusyjnych poświęconych gospodarce, programowi dla młodych, świeckości państwa, bezpieczeństwu i przyszłości Europy, zdrowiu i usługach społecznych oraz zrównoważonemu rozwojowi.

źródło: www.zjednoczona-lewica.pl

Dodaj komentarz