Niepewny los straży gminnych

Pierwsze samorządy likwidują, bo trudniej pokryć koszty ich działalności z mandatów fotoradarowych.  Zmiana przepisów o fotoradarach w ustawie o ruchu drogowym zmniejszyła z nich wpływy. Dlatego niektóre gminy już podjęły decyzję o likwidacji straży i przekazaniu ich kompetencji policji. Inne poważnie rozważają taki krok – podaje „Rzeczpospolita”.
Straże zlikwidowano w gminach Stare Pole, Raba Wyżna, w Skwierzynie, Łagowie, Łasku, Nasielsku, Krasnobrodzie, Świątnikach Górnych i Zakroczymiu.

Najprawdopodobniej to dopiero początek fali likwidacyjnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych planuje wprowadzić kolejne zmiany prawa, które mogą zniechęcić samorządy do straży miejskich i gminnych – pisze „Rzeczpospolita

W Gołdapi w/g budżetu na 2012r (dział: 754,rozdz.75416). bilans utrzymania  Straży Miejskiej wynosi: – 283 700zł. Wynika to z zaplanowanych wpływów do budżetu: +24 000.00zł. (obejmujących mandaty i kary od ludności) oraz  wydatków: –307 700,00zł

Deficytowa sytuacja finansów gminy -41,6mln. zł, powoduje  ciecia wydatków w oświacie, w tym zamiar likwidacji przez radnych PO Szkoły Podstawowej w Jabłońskich.

W takich okolicznościach należy poważnie zastanowić się czy stać nas na utrzymanie Straży Miejskiej? Czy nie lepiej przekazać jej zadania dla Policji?

Tym sposobem miasto zyskałoby 283tys. zł, które z powodzeniem można by przekazać na spłatę zadłużenia albo np. na dofinansowanie Oddziału Dziecięcego w szpitalu bądź obniżenie obciążeń mieszkańców przykładowo w przedmiocie obniżenia cen wody bądź ciepła. Podajemy to pod rozwagę radnym.

Informację zaczerpnięto z Rzeczpospolitej – 13.02.2012r. i  Portalu samorządowego-13.02.2012r.

Rada Powiatowa SLD w Gołdapi

Dodaj komentarz