List do marszałek Sejmu Ewy Kopacz

Przedstawicielki stowarzyszenia Sejmik Kobiet Lewicy skierowały list do marszałek Sejmu Ewy Kopacz w związku z seksistowskimi sformułowaniami pojawiającymi się w debacie politycznej. Zaapelowały też do Janusza Palikota, by przeprosił wicemarszałek Wandę Nowicką.

Panie pośle, trzeba przeprosić Wandę Nowicką. Ta cała sytuacja daje zły obraz sceny politycznej, szkodzi wszystkim, a Ruchowi Palikota szkodzi najbardziej – apelowała wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn. To reakcja na słowa Palikota o Nowickiej, jakoby miał ją „zastraszać”. „Czytając to podświadomie, czyli psychoanalitycznie, być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona, ale to nie ze mną. Ja nie jestem typem człowieka, który się do takiej roboty nadaje” – mówił Palikot w TVN24.

Zdaniem europosłanki słowa Palikota są „skandaliczne”. – Gwałciciele w taki sposób tłumaczą swoje haniebne przestępstwa: mówią, że to kobiety prowokują. Pedofile mówią, że to dzieci ich prowokują. Takiego słownictwa nie wolno tolerować – podkreśliła Senyszyn.

Stowarzyszenie Sejmiku Kobiet Lewicy napisały w tej sprawie specjalny list do marszałek Kopacz. – Uważamy bowiem, że trzeba coś zrobić z językiem, którego używają politycy w parlamencie. Jeśli politycy chcą nazywać się elitą, muszą zmienić swoje postępowanie – tłumaczyła Katarzyna Kądziela.

I dodała, że to nieprawda, że polityka nie jest dla kobiet. – Ale to miejsce dla nich pojawi się dopiero wtedy, kiedy wszyscy zrozumieją m.in., że z przemocy wobec kobiet nie wolno żartować. Nie wolno dla pseudofilozoficznych dywagacji udawać, że się nie rozumie, co się mówi, kiedy mówi się: „chciała być zgwałcona. Musimy z takim językiem walczyć. Prosimy panią marszałkinię Ewę Kopacz, aby skłoniła posłów do refleksji – podkreśliła Kądziela.

Zkolei wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz zaprosiła Nowicką na zaplanowane na 25 marca spotkanie Kobiet Lewicy. Ma się ono odbyć w Pałacu Kultury i Nauki, a dotyczyć sytuacji kobiet w czasach kryzysu, m.in. w kontekście bezrobocia.

Sejmik Kobiet Lewicy powstał w połowie ubiegłego roku, zajmuje się m.in. walką z dyskryminacją i przemocą wobec kobiet, a także zwiększaniem roli pań w życiu publicznym.

Dodaj komentarz