Młodzieżówka SLD ma nowe władze

25 czerwca w Warszawie w siedzibie OPZZ odbył się VII Kongres Krajowy Federacji Młodych Socjaldemokratów. Nowym przewodniczącym organizacji wybrany został jednogłośnie Błażej Makarewicz, dotychczasowy lider młodzieżówki w województwie mazowieckim. Na funkcję Sekretarza Generalnego wybrana została Aleksandra Stasiak z województwa łódzkiego.

VII Kongres Krajowy FMS wybrał ponadto sześciu wiceprzewodniczących: Magdę Zdyrę z województwa mazowieckiego, Martynę Leszczyłowską z województwa lubuskiego, Damiana Syjczaka z województwa zachodniopomorskiego, Piotra Kaczmarka z województwa pomorskiego, Grzegorza Giedę z województwa warmińsko – mazurskiego oraz Krzysztofa Cierpiała z województwa śląskiego. Sekretarzem ds. międzynarodowych został Patryk Borkowski z województwa pomorskiego, a skarbnikiem organizacji Jędrzej Jankowski – Guzy z województwa wielkopolskiego. Kadencja nowych władz FMS potrwa 2 lata.

Błażej Makarewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, że ma świadomość jak trudne zadania stoją obecnie przed FMS: „Nie ma co ukrywać, że po ostatnich latach, licznych rozstaniach, a przede wszystkim nieudanych wyborach po których lewica po raz pierwszy nie weszła do Sejmu, jesteśmy dziś poobijani. Ale ja akurat należę do tych osób, które chcą aby Federacja Młodych Socjaldemokratów przeszła przez ten trudny okres i rozpoczęła swój nowy lepszy rozdział. Widzę w FMS duży potencjał, który można dobrze spożytkować. Przez najbliższe miesiące zamierzam odwiedzić nasze struktury regionalne, wzmacniać i wspierać je tam gdzie jest to dziś najbardziej potrzebne ( … ) musimy jednak skończyć z filozofią działania sami dla siebie, FMS dla FMS. Musimy nauczyć się wychodzić do ludzi, bez kompleksów przekonywać do naszych propozycji, pokazywać Polakom że jest trzecia, socjaldemokratyczna droga i że nie są skazani na wybór między liberałami i konserwatystami, między Nowoczesną+PO,  a PiS, między Balcerowiczem, a Macierewiczem. I to jest dziś zadanie dla całej lewicy. Ograniczanie się do spotkań z aktywem partyjnym w zamknięciu jest bez sensu, musimy ruszyć w Polskę i każdego dnia przez kolejne lata spotykać się z ludźmi i przekonywać ich do naszego programu.”

Kongres FMS przyjął stanowisko, w którym odniósł się do bieżących kwestii politycznych: „Federacja Młodych Socjaldemokratów deklaruje gotowość współpracy ze środowiskami lewicowymi – stowarzyszeniami, fundacjami, think-tankami, którym bliskie są idee socjaldemokracji. Wierzymy, że wspólnie możemy przedstawić ambitny i nowoczesny program polityczny, który pozwoli przerwać szkodliwe dla naszego kraju lata rządów prawicy oraz zatrzyma nasilające się w Polsce tendencje nacjonalistyczne i ksenofobiczne. Nieodpowiedzialne rządy Prawa i Sprawiedliwości stanowią zagrożenie dla standardów demokratycznych i dalszego rozwoju Polski oraz mogą przynieść katastrofę ekonomiczną dla całego państwa. Naszym zdaniem programy socjalne powinny być wprowadzane w sposób rozsądny, czyli uwzględniający zasady sprawiedliwości społecznej i sytuację budżetową kraju. Domagamy się radykalnego zwiększenia nakładów na infrastrukturę opiekuńczą w postaci żłobków i przedszkoli. Poprzez możliwość kształcenia się i studiowania, każdy niezależnie od warunków ekonomicznych, powinien mieć prawo do równego startu w dorosłość. Szkoły powinny być wolne od nacjonalistycznych haseł i politycznej ideologizacji. Umowa o pracę powinna być standardem, a szacunek dla praw pracowniczych normą. Najwyższy czas na wprowadzenie spójnej polityki senioralnej, która pozwoli godnie i aktywnie spędzić czas, po zakończeniu aktywności zawodowej. Stajemy w obronie demokracji oraz wartości europejskich, które jak nigdy przedtem zostały wystawione na poważną próbę. Unia Europejska to wspaniały projekt, który należy kontynuować wprowadzając niezbędne reformy, a nie bezmyślnie niszcząc jej wieloletni dorobek. Zrobimy wszystko, żeby ponura wizja dezintegracji Unii nigdy się nie spełniła. Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim próbom ograniczenia naszej wolności. Domagamy się wprowadzenia w szkołach profesjonalnych zajęć z zakresu edukacji seksualnej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przywrócenia i zwiększenia finansowania leczenia bezpłodności za pomocą krajowego programu in-vitro, liberalizacji ustawy aborcyjnej oraz wprowadzenia związków partnerskich. Po dwunastu latach obecności w UE, jej cywilizacyjne standardy powinny stać się normą również w naszym kraju. Ponad dekadę temu, gdy powstała nasza organizacja, inaczej wyobrażaliśmy sobie Polskę w roku 2016. Marzyliśmy, i jest to marzenie wciąż aktualne, o nowoczesnym, szybko rozwijającym się kraju, silnym aktywnością obywateli i innowacyjnością gospodarki. O państwie sprawiedliwości społecznej, wolności, tolerancji – bezpiecznym domu dla Polek i Polaków. Apelujemy do obecnych oraz byłych członków Federacji Młodych Socjaldemokratów, tych wszystkich, dla których idee naszego Stowarzyszenia są bliskie – angażujcie się w życie polityczne i społeczne – Wasza obecność w przestrzeni publicznej jest Polsce bardzo potrzebna!”

Dodaj komentarz