16 stycznia wybory powszechne na Przewodniczącego SLD!

Delegaci Krajowej Konwencji SLD zdecydowali, że 16 stycznia 2016 roku w całej Polsce w jednym dniu odbędą się powszechne wybory na szefa SLD. 

Głosowanie w całej partii odbędzie się w dniu 16 stycznia, a wyniki ogłoszone zostaną na Kongresie SLD 23 stycznia. Członkowie SLD wybiorą przewodniczącego w dwóch turach.

20160106_sld_1

 OTO KANDYDACI: 

 Czarzasty jest obecnie szefem mazowieckich struktur SLD oraz – od wielu lat – przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Ordynacka”, skupiającego byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 był sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

 Gawkowski od 2012 r. pełni funkcję sekretarza generalnego Sojuszu. W 2015 r. był jednym z negocjatorów porozumienia, które doprowadziło do zawiązania koalicji wyborczej pod nazwą Zjednoczonej Lewicy.

 Huzarski jest szefem legnickich struktur SLD oraz członkiem rady krajowej partii. Wcześniej był m.in. radnym sejmiku dolnośląskiego.

 Kępiński był posłem VII kadencji, wybranym z pierwszego miejsca na opolskiej liście Ruchu Palikota. W 2013 r. przeszedł do SLD.

 Nesterowicz to szef zielonogórskich struktur Sojuszu oraz miejski radny z ramienia tej partii. W przeszłości był m.in. szefem gabinetu prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego.

 Rączkowski jest członkiem warszawskich struktur SLD i przedsiębiorcą. W ostatnich wyborach kandydował z 38. miejsca warszawskiej listy Zjednoczonej Lewicy.

 Senyszyn to wiceprzewodnicząca SLD (w latach 2005-2008 i ponownie od 2009 r.), ekonomistka i wieloletnia parlamentarzystka. W latach 2001-2009 z ramienia Sojuszu zasiadała w Sejmie, a w latach 2009-2014 – w Parlamencie Europejskim.

 Szczotkowski to członek małopolskich struktur SLD oraz wiceprzewodniczący młodzieżówki Sojuszu – Federacji Młodzieży Socjaldemokratycznej.

 Wenderlich to członek rady krajowej SLD i wieloletni poseł – zasiadał w niższej Izbie parlamentu nieprzerwanie od 1993 do 2015 r. W Sejmie VI i VII kadencji pełnił funkcję wicemarszałka. Był też m.in. rzecznikiem prasowym Sojuszu.

 Zaborowski jest członkiem rady krajowej SLD, a wcześniej reprezentował SLD m.in. w Sejmie, sejmiku województwa śląskiego i w Parlamencie Europejskim. Jest także członkiem stowarzyszenia „Ordynacka”. 

Zasady wyborcze w powszechnych wyborach  Przewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej  uchwalone na Konwencji Krajowej SLD w dniu 12 grudnia 2015 r.

Konwencja Krajowa SLD działając na podstawie art. 25 Statutu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, uchwala co następuje: 

 § 1. Postanowienia ogólne 

Wybory Przewodniczącego SLD są powszechne i odbywają się w głosowaniu tajnym.

Krajowa Konwencja SLD dla przeprowadzenia wyborów na Przewodniczącego SLD powołuje 17-osobową Krajową Komisję Wyborczą, która wybiera ze swojego grona Przewodniczącego.

Członkami KKW nie mogą być kandydaci na Przewodniczącego.

Przewodniczący i Sekretarze Rad Wojewódzkich SLD koordynują sprawne przeprowadzenie wyborów na terenie swojego województwa.  Wybory przeprowadzają powiatowe komisje wyborcze liczące po 3 osoby, powołane decyzją Rad Powiatowych SLD. Członkami komisji nie mogą być kandydaci na Przewodniczącego SLD.

Zgłoszonych kandydatów umieszcza się na karcie do głosowania  w porządku alfabetycznym. 

Za wybranego na Przewodniczącego SLD uznaje się tego kandydata, który uzyskał bezwzględną większość ważnie oddanych głosów członków partii biorących udział w głosowaniu i gdy Krajowy Sąd Partyjny ogłosi ważność wyborów.  

W razie nieuzyskania bezwzględnej większości głosów przez żadnego z kandydatów, przeprowadza się II turę głosowania, z udziałem dwóch kandydatów, którzy uzyskali kolejno dwie największe liczby głosów. II tura odbędzie się na Kongresie SLD.

Wybory Przewodniczącego SLD odbywają się w oparciu o Bazę Członków SLD wg stanu na dzień 1 listopada 2015 r.

§ 2. Kalendarz wyborczy 

12 grudnia 2015 r. – Konwencja Krajowa SLD przyjmuje zasady wyborcze w wyborach na Przewodniczącego SLD. 

12 grudnia 2015 r. – powołanie Krajowej Komisji Wyborczej przez Krajową Konwencję SLD.

12 grudnia 2015 r. – zgłaszanie się kandydatów na Przewodniczącego SLD podczas obrad Konwencji krajowej SLD i ogłoszenie listy kandydatów.

od 14 grudnia 2015 r. do 15 stycznia 2016 r. – kampania wyborcza kandydatów na Przewodniczącego SLD.

do 9 stycznia 2016 r. – dystrybucja kart do głosowania do Rad Wojewódzkich SLD. 

16 stycznia 2016 r. – dzień wyborów Przewodniczącego SLD.

19 stycznia 2016 r. – ogłoszenie wyników wyborów.

21 stycznia 2016 r. – stwierdzenie ważności wyborów przez Krajowy Sąd Partyjny.

23 stycznia 2016 r. – Kongres SLD.

§ 3. Kandydaci 

Prawo wyborcze przysługuje członkowi SLD mającemu opłacone składki członkowskie i specjalne oraz figurującemu w Bazie Członkowskiej SLD.

Kandydaci na Przewodniczącego SLD zgłaszają się osobiście lub pisemnie do Prezydium Obrad Konwencji Krajowej SLD w dniu 12 grudnia 2015 r.

§ 4. Kampania wyborcza 

Kandydaci na Przewodniczącego SLD działają zgodnie z postanowieniami Statutu SLD oraz obowiązującym porządkiem prawnym, dbając o dobre imię partii i nie naruszając dóbr pozostałych kandydatów. 

Kandydaci mają prawo prowadzić agitację wyborczą na terenie całego kraju i wszystkich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Charakterystyki wszystkich kandydatów będą umieszczone na stronie internetowej SLD.

§ 5. Spis uprawnionych do głosowania oraz karty do głosowania

Krajowa Komisja Wyborcza przygotowuje spisy członków SLD uprawnionych do udziału w głosowaniu w każdej organizacji powiatowej SLD.

Krajowa Komisja Wyborcza zarządza centralny druk kart do głosowania zgodnie z liczbą członków SLD uprawnionych do głosowania.

Krajowa Komisja Wyborcza przygotowuje wzór protokołów z przeprowadzonego głosowania w powszechnych wyborach Przewodniczącego SLD i przekazuje je do biur Rad Wojewódzkich SLD wraz z kartami do głosowania.

Dystrybucję kart do głosowania, spisów członków SLD uprawnionych do udziału w głosowaniu oraz wzorów protokołów z przeprowadzonego głosowania, dokonuje Krajowa Komisja Wyborcza. Dokumenty przekazane zostaną Radom Wojewódzkim SLD do dnia 9 stycznia 2016 r. 

 Przewodniczący i Sekretarze Rad Wojewódzkich SLD odpowiadają za przekazanie kart wraz z wykazami osób uprawnionych do głosowania oraz wzorami protokołów z przeprowadzonego głosowania do poszczególnych powiatowych organizacji SLD w terminie do dnia 14 stycznia 2016 r. 

§ 6. Głosowanie 

Głosowanie odbywa się w całej partii w dniu 16 stycznia 2016 r. (sobota) w godzinach 10.00 – 15.00.

Głosowanie przeprowadza się na spotkaniu ogólnym członków SLD z danej organizacji powiatowej. W miastach na prawach powiatu, w których funkcjonują organizacje dzielnicowe SLD, możliwe jest przeprowadzenie głosowania w poszczególnych dzielnicach pod warunkiem dotrzymania terminu określonego w ust. 1.

Przy organizacji zebrań, o których mowa w ust. 2 nie stosuje się przepisów dotyczących konwencji powiatowych.

§ 7. Ustalenie wyników wyborów

Powiatowa Komisja Wyborcza z chwilą upływu terminu głosowania przystępuje do podsumowania wyników i sporządza protokół końcowy z wyborów.

Powiatowa Komisja Wyborcza przekazuje fotokopię protokołu niezwłocznie po ustaleniu wyników przeprowadzonych wyborów, najpóźniej jedną godzinę po zakończeniu głosowania. Fotokopię protokołu wraz z listą obecności przesyła się do Krajowej Komisji Wyborczej w formie wiadomości MMS na numer telefonu 797 604 306.

W terminie do dnia 19 stycznia 2016 r. oryginały protokołów z przeprowadzonego głosowania wraz z listą obecności dostarcza się do Krajowej Komisji Wyborczej. 

§ 8. Postanowienia końcowe 

Przewodniczący i Sekretarze Rad Wojewódzkich SLD są zobowiązani do zawiadomienia o głosowaniu wszystkich członków SLD ze swojego województwa.

Organem odwoławczym i stwierdzającym ważność wyborów jest Krajowy Sąd Partyjny. 

Protesty wyborcze składane są pisemnie do Krajowego Sądu Partyjnego w terminie 2 dni od dnia zakończenia głosowania (decyduje data wpływu do Biura KSP). 

Krajowa Komisja Wyborcza będzie czuwała nad prawidłowym i zgodnym z procedurami przebiegiem wyborów. Wszystkie próby naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego będą kierowane do właściwych sądów powszechnych. 

Warszawa, 12 grudnia 2015 r. 

Dodaj komentarz