7 x TAK DLA KOBIET – SLD zaprezentował projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie

Poseł SLD Marek Balicki zaprezentował  podczas konferencji prasowej w Sejmie projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Projekt daje kobietom prawo do przerywania ciąży do 12. tygodnia na jej wniosek, prawo do bezpłatnej aborcji, a także darmowe badania prenatalne. Wprowadza również wychowanie seksualne w szkołach już od pierwszej klasy szkoły podstawowej i refundację środków antykoncepcyjnych.

– Traktowanie kobiet dzisiaj jest na takim poziomie jak w Arabii Saudyjskiej czy w Iranie – ocenił podczas konferencji prasowej w sejmie były minister zdrowia Marek Balicki (SLD). – A projekt, który został w piątek skierowany do prac w komisji i całkowicie zakazuje aborcji, idzie dalej niż rozwiązania okresu międzywojennego – podkreślił.

Chodzi o obywatelski projekt nowelizacji ustawy całkowicie zakazujący aborcji. W piątek sejm skierował go do dalszych prac w komisjach. Posłowie nie poparli wniosku SLD o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Jak powiedział Balicki, projekt jest już gotowy i zbierane są pod nim podpisy. Dodał, że klub Sojuszu chciał złożyć ten projekt po jesiennych wyborach parlamentarnych, ale skierowanie do prac komisyjnych obywatelskiego projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną skłonił ich do przyspieszenia pracy.

1. Bezpłatny dostęp do badań prenatalnych.

2. Wiedza o seksualności człowieka już od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

3. Środki antykoncepcyjne objęte refundacją.

4. Refundacja in vitro (do 3 cykli).

5.  Prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia jej trwania.

6.  Prawo do bezpłatnej aborcji.

7.  Placówka zdrowia z kontraktem NFZ nie może odmówić aborcji zgodnej z ustawą.

Dodaj komentarz